Amen
Data: 10.11.2022,
Kategorie:
studenci,
miłość,
Klasycznie,
Pierwszy raz
Autor: Qman
... wielu lat – odparła Weronika.
- Tak, dopiero od niedawna, od około sześćdziesięciu lat Kościół zrozumiał, że wpajanie ludziom bajek o powstaniu świata w wersji biblijnej może ich zniechęcać. Świat się gwałtownie rozwinął, więc i „owieczki” stały się bardziej rozumne i oczytane. Ale pomińmy to. Po co przyjmujecie chrzest?
- Żeby zmyć z siebie grzech pierw… - zawahała się, bo wiedziała, do czego zmierza Michał.
- Cieszę się, że rozumiesz teraz ten paradoks. Skoro Adam i Ewa nie istnieli, to nie było też grzechu pierworodnego, więc chrzest go z nas nie usuwa. Nie ma więc różnicy między tym, kto ten sakrament przyjął a tym, kto tego nie zrobił. Można to potraktować jako swego rodzaju rytuał, ale bez żadnych magicznych właściwości, jak to księża wszystkim wmawiają.
Weronika nie znalazła na to odpowiedzi.
- Spójrzmy teraz na potop – kontynuował chłopak – który został prawdopodobnie zerżnięty z mitu o Gilgameszu. Ale nie o to tu chodzi. Bóg zesłał potop, bo ludzie byli źli, tak?
- Tak – potwierdziła. – Ale oszczędził Noego i jego rodzinę oraz wiele zwierząt.
- Jednak zabił wszystkich innych, nawet starców i dzieci. Oni też zawinili?
- Przecież Jahwe potem przyrzekł, że nigdy już czegoś takiego nie zrobi. To się nazywało Stare Przymierze, którego Bóg potem dotrzymywał. Nie zniszczył chociażby całego miasta złożonego z grzeszników ze względu na kilku sprawiedliwych, którzy w nim mieszkali. Ta sama księga, tylko trochę później, za czasów Abrahama.
- Czyli ...
... zrozumiał swój błąd i więcej go nie popełnił, dobrze rozumiem? Tylko że podobno on jest nieomylny – zadrwił Michał. - A co powiesz o Egipcie? O tym, jak Jahwe nakazał wymordować egipskie niemowlęta, co miało skłonić faraona do wypuszczenia Izraelitów z niewoli? Oczywiście, jeżeli oni tam kiedykolwiek byli.
- Bóg był surowy i zastosował to dopiero jako ostateczność w odpowiedzi na upór faraona.
- Ale co zawiniły dzieci i ich matki? Czy one miały jakiś wpływ na jego decyzje? I ważniejsze pytanie: czy należy wielbić takiego boga, który obarcza ludzi okrutną odpowiedzialnością zbiorową za błędy jednostki? A to przecież nie wszystko – chłopak wstał. - Nakazał Izraelitom mordować inne narody, które go nie wyznawały. W ramach pokuty rozkazał Saulowi wymordować osadę. Sankcjonował gwałty wobec kobiet i ich niewolnictwo. Czy w takiego boga chcesz wierzyć? Takiego tyrana, który podobno jest miłosierny, a przeczy temu sama Biblia?! Odpowiedz! – krzyknął.
Weronika również wstała. W tej chwili przestała nad sobą panować.
- Nie wiem! Ty masz przewagę nade mną. Ja tego nigdy nie roztrząsałam, a ty już dawno sobie całość przemyślałeś! Bóg był surowy i rzeczywiście może przesadził ze swoimi czynami, ale po to przysłał na świat swego syna, by to wszystko naprawić i zbudować Nowe Przymierze. Czy byłbyś zdolny do tego, by wysłać swoje dziecko na śmierć i to dla ludzi, którzy wielokrotnie grzeszyli przeciw tobie?! Teraz to ty mi odpowiedz! – poczuła napływające do oczu łzy i chciała ...